Největším lákadlem jsou zde jednoznačně zvířata a příroda národního parku. V návštěvnických centrech se podíváte docela zblízka na vlky, jeleny, a když budete mít štěstí, tak uvidíte i rysa. V Borové Ladě dojděte navštívit noční dravce v Sovích voliérách. Nedaleko je pak ještě záchranná stanice Klášterec. Procházku přírodou si můžete naplánovat kdekoliv po značených cestách. My jsme vyrazili na výlet do zdejších rašelinišť, k řece Vydře a výlet na Bučinu jsme však kvůli počasí nezvládli. Detaily ke všem výletům se dozvíte níže.
Borová Lada
Okolí Borové Lady jsme prozkoumali detailně, byli jsme zde ubytovaní. Borová Lada má co nabídnout: Soví voliéry, rybí líheň, Chalupskou slať… Soví voliéry jsou sice maličké, ale za návštěv stojí, sovy nejsou přes den aktivní a tak je musíte někdy trochu hledat. Rybí líheň se nachází rovněž v Borové Ladě, dostanete se sem pouze každé prázdninové úterý se správcem. Povídání bylo velice zajímavé, dozvěděli jsme se jak to tu chodí, chovají se tu pstruzi potoční, lipani, mihule, mníci, raci, siveni. Ryby jsou vysazovány do místních řek a potoků, ne však pro lovné účely. Moc se nám tu líbilo. V Borové Ladě je také několik hřišť. U sportoviště, na sídlišti, jedno maličké u obchodu a přírodní hřiště u Chalupské Slati.
Chalupská slať
Chalupská slať se nachází v obci Svinná Lada, která sousedí s Borovu Ladou. Je to přímo povinnost ji navštívit, pokud tudy pojedete, litovat nebudete. Je to docela krátká procházka od parkoviště, ale kouzelná, půjdete po lávkách až k jezírku. Na začátku je informační centrum a hřiště. Doporučujeme sem jít ráno nebo večer, abyste si tohle krásné místo užili o samotě. Vstupné ani parkovné se neplatí, přijít můžete kdykoliv.
Jezerní Slať
Tuhle miniprocházku si nenechte také ujít, Jezerní slať je zase trochu jiná než Chalupská. Najdete ji za Kvildou. Je to jedno z nejchladnějších míst u nás. Stromy jsou tu zvláště pokroucené, protože rostou pomalu díky chladu. Jezerní slať je domovem ohroženého tetřívka obecného. Vstupné se neplatí, parkovné ano, můžete přijít kdykoliv.
Návštěvnická a informační centra
Návštěvnické centrum Srní s vlčím výběhem. Přímo nad výběhem s vlky vede lávka, která je pro vás otevřená kdykoliv během otevírací doby NC. K lávce se dostanete lesem hezkou procházkou do kopce. Údajně nejlepší doba pro pozorování vlků je za deště, my jsme to štěstí neměli a tak jsme to riskli za slunečného a teplého dne a povedlo se. Viděli jsme asi 4 vlky a několik mladých. Je to vážně zážitek vidět vlky na vlastní oči… Uvnitř budovy NC se dozvíte všechno o vlcích, nakoupíte suvenýry nebo drobné občerstvení v automatu. Součástí je samozřejmě wc a dětské hřiště. U poklady je možné zakoupit pracovní listy, které zabaví děti při plnění úkolů na stezce vedoucí k výběhu.
Návštěvnické centrum Kvilda s jelením a rysím výběhem. Pokud chcete vidět jeleny zblízka, je potřeba přijít v době komentované prohlídky, dostanete se tak přímo do výběhu. Jinak platí stejně jako u vlků, že v otevírací době NC je možnost navštívit vyhlídkové plošiny pro pozorování jelenů. K rysovi do výběhu se vůbec nechodí, pozoruje se jen z lávky. Bude asi oříšek tuto šelmu spatřit ve dne, protože má rád svůj klid a je to noční zvíře. Návštěvnické centrum funguje stejně jako v případě vlka (informace o jelenech, rysovi, prodej suvenýrů, wc, hřiště, automaty s občerstvením, pracovní listy).
Pak tu fungují i klasická informační centra, jenže NP Šumava je má vážně vymazlená. Byli jsme sice jen na Kvildě, ale spadla nám brada. Je to vlastě interaktivní expozice s malou hernou, knihovnou a kinem. Dozvěděli jsme se tam spoustu zajímavostí o přírodě, zvířatech, výletech a navíc zadarmo. Samozřejmostí jsou záchody a ochotní pracovníci. Další podobná íčka mají obce: Stožec, Kašperské Hory, Alžbětín… Fajn íčko jsme navštívili i na Rokytě, je tady např. expozice o plavení dříví…
Povydří
Přijet na Šumavu a nevidět řeku Vydru by byl hřích. Byl to můj sen už z dob premiéry filmu Kolja 🙂 Pamatujete jak Zdeněk Svěrák sedí s Koljou na kamenech v řece? Tak to je právě tady na Vydře. Vydali jsme se od Čeňkovi Pily a šli proti proudu trochu do kopce k zastávce Antýgl, kde je autobusová zastávka a zpět na Čeňkovu Pilu jsme jeli autobusem. Možnosti občerstvení: kiosek Čeňkova Pila, kavárna Čenkova Pila, Turnerova chata v půlce cesty, Kemp Antýgl v cíli.
Lenora
Podnikli jsme okruh v okolí Lenory, kde vás čeká několik milých zastavení: rechle, vyhlídka Hajnýho se skvělou houpačkou, kde se zhoupne celá rodina a koupání v Teplé Vltavě, hřiště nesmí chybět… Trasa: parkoviště na okraji Lenory – hřiště – rechle – vyhlídka Hajnýho u Májky – pláž na soutoku Teplé Vltavy s Řasnicí – parkoviště. Fajn bylo, že jsme tu skoro nikoho nepotkali a tak si všechna místa užívali o samotě. Voda v Teplé Šumavě měla osvěžujících 18° stupňů. Na tento výlet si vyhraďte alespoň tři hodiny.
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/ledorulalo
Soumarské rašeliniště
Nedaleko Lenory je další krásné rašeliniště. Rašeliniště Soumarský most sousedící s kempem, který je oblíbený mezi vodáky, tak tu může být víc lidí. Každopádně okruh po rašeliništi je krásný, procházíte se po povalových chodníčkách. My jsme tu byli v době, kdy se chodníčky rekonstruovali a tak jsme se „brodili“ rašelinou… Občerstvení s takovým klasickým fast foodem po česku najdete v kempu. Okruh má 2,5 km, kromě chodníčků a rozhledny tu najdete také muzeum lehkého opevnění.
Bučina
Na tip nás přivedla paní z infocentra, na Bučinu se v sezóně dostanete z Kvildy pouze „zeleným autobusem“ nebo pěšky. Bučina je skvělým výchozím bodem pro několik výletů: na Březník, Modravu, k pramenům Vltavy, Knížecí pláně nebo do Německa do skanzenu Finsterau. Samotná Bučina je zajímavá památníkem železné opony a krásnými výhledy. Bohužel už jsme se na Bučinu z nedostatku času nedostali. Tak snad se někdy poštěstí!
Dřevák Modrava
Tento tip by se vám mohl hodit pro případ, že potřebujete zabavit děti třeba po výletě, když prší nebo když je vedro. Dřevák je hlavně o obchůdku s dřevěnými hračkami a také o dílničce nejen pro děti. V obchůdku si koupíte dřevěné zvířátko nebo ptáčka, pak si ho vybarvíte a máte krásnou památku nebo dárek. Děti si tu vyhrají také s dřevěnými hranoly. Ani rodiče nepřijdou zkrátka, nachází se tu automat na kafe a můžete si ho vychutnat na balkóně s nádherným výhledem. Dvakrát do týdne se tu konají workshopy s výrobou ze skleněných korálků.
Olšina
U Horní Plané najdete rybník, který je lemován kouzelnou naučnou stezkou vedoucí po lávkách nad vodou a nad rašeliništěm. Celý okruh má 7,5 km, na stezce je návštěvnické centrum a expozice v bývalé rybářské baště. Naprostým tahákem pro naše děti bylo obrovské množství ještěrek a motýlů, které jsme tu viděli, a samozřejmě chodníčky a různé doprovodné prvky u vody.
O výletě už jsme psali: https://www.poceskusdetmi.cz/olsina/
Boubínské jezírko
Na vrchol Boubína je to docela daleko, především s dětmi, projděte se alespoň k Boubínskému jezírku krásným lesem. Jezírko je vzdálené od parkoviště Pod Boubínem jen 2 km, k jezírku vede naučná stezka a dřevěný chodník. Jezírko bylo vybudováno pro lepší plavení dřeva z boubínských lesů.
Pozor, některé části trasy mohou být kvůli hrozbě pádu stromů zavřeny!
Medvědí stezka
Nebojte, medvěda tu nepotkáte. Název stezky je inspirován posledním medvědem, který byl na Šumavě zastřelen v roce 1856. Tato trasa vás vtáhne do divoké přírody, projdete hustým lesem kolem skalisek, občas se vám otevřou hezké výhledy do krajiny. Celá medvědí stezka má 14 km, my vám nabízíme zkrácenou verzi z Jelení do Ovesné, což je krásných 7 km a zvládnete je i s dětmi, nudit se tu nebudou. Do Jelení dojedete linkovým nebo sezónním autobusem z Nové Pece a z Ovesné do Nové Pece pak vlakem. Trasa zde: https://mapy.cz/s/gugukofona
Občerstvení Říjiště
Tento výlet je super, protože lze podniknout i jako cyklovýlet. Vydáte se z Nové Pece směrem na Plechý. Občerstvení je vzdálené 4 km po asfaltce, nezapomeňte (jako my) popojít ještě pár desítek metrů k jezírku Říjiště. Kiosek má otevřeno jen za slunečného počasí (funguje totiž na solární pohon) a to i v zimě. Zda je otevřeno, poznáte podle cedulek cestou. Zdatní turisté se můžou samozřejmě vydat až na Plechý.
KOUPALIŠTĚ
Pokud toužíte po koupání v přírodních vodách, zde je pár tipů: přírodní koupaliště Borová Lada, pláž u Teplé Vltavy v Lenoře, rybník Kramata. Veškeré zmiňované tipy (nejen na koupaliště) najdete dole na mapě.
OBLÍBENÉ PODNIKY A HŘIŠTĚ
Když jsme narazili na dobrý podnik, tak jsme se tam i rádi vrátili a nic dalšího jsme moc nezkoušeli. Za nás doporučujeme:
Panský Dům Františkov – nedaleko Borové Lady směrem na Kvildu je samota a zde restaurace s penzionem. Unikátní je nejen jeho prostředí, ale možnost dát si zde čerstvou rybu díky místním sádkám. Budovu obtéká Teplá Vltava a vytváří zde pěknou kulisu, řekněme audiovizuální 🙂 Obsluha je zde milá, jídla fantastická, pstruzi také. Součástí je zahrádka u říčky s hřišťátkem a trampolínou. Děti byly však nadšené z brouzdání ve studené Teplé Vltavě.
Madame Čokoláda – cukrárna s kavárnou v Borové Ladě, kterou uvidíte za mostkem při průjezdu směr Kvilda. Jejich domácí dorty, palačinky i slaný snacky nemají chybu. Kafe mají taky dobrý a domácí zákusky jakbysmet.
Hotel Rankl Horská Kvilda – navštěvovali jsme ho především kvůli velkému hřišti, ceny jsou tu vyšší, vaří však z regionálních dobrot a prostředí venku i uvnitř je opravdu krásné. Venku nás nejvíc bavil krásný výhled, dřevěná lehátka, občas tady najdete i skákací hrad. Směrem dolů z kopce pod hotel jsou krásné pastviny s krávami a koňmi. Za nás je to krásné místo třeba po výletě nebo i jako cíl samotný.
Výletní restaurace Vodník – restaurace s hotelem se nachází v hezkém prostředí u rybníka s hřištěm, dobře tu vaří. Vodníka hledejte u Vimperka 🙂
Spoustu dalších tipů najdete u Evči www.uztambudem.net a také v její knize o Šumavě, má tuhle oblast zkrátka dobře zmáknutou. Vůbec se nedivím, že Šumava je její srdeční záležitost.
Galerie různých šumavských míst, která jsme navštívili: