Aby kovářova kobyla nechodila bosa, tak přidáváme i nějaké tipy z okolí naší domoviny, tedy Kolína 🙂 A není jich málo…
Bartolomějské návrší je jednoznačně dominantou Kolína, kdo tomu nevěří, ať tam běží… Okolí chrámu je nově krásně opravené, rekonstrukce odkryla nádherné okolí chrámu. V okolí chrámu a uvnitř strávíte klidně celé odpoledne. Pokud nemáte tolik času, přijďte se podívat alespoň do zahrad na pankráci, jež jsou otevřené veřejnosti po celý rok. Vyzkoušejte Zahrádku Pod věží, do které se vstupuje přímo od chrámu, je to krásná venkovní kavárnička, tak trochu opomíjená. Pokud máte víc času, můžete navštívit chrám, kostnici, zvonici a starou Farní školu, která se bude líbit i dětem. Nenechte si uniknout výhled z věže zvonice!
Lesopark Borky: se vám bude hodit, pro případ, že zatoužíte po přírodě. Přivítají vás medvědi z pohádky Potkali se u Kolína. Hned za medvědy je hřiště U Stapu s občerstvením, kde bývá otevřeno po celý rok, proto sem rádi chodí především Kolíňáci (i ti bezdětní :-)). Za kioskem začíná naučná stezka, kterou vás provede veverka Terka (stačí stáhnout QR kód na prvním panelu). Stezka je dlouhá cca 5 km. Pokud chcete na něco nalákat děti, tak je tu k vidění psí útulek nebo další dětské hřiště u lesa přibližně v půli cesty. Stezku zvládnete se sportovním kočárkem. Zaparkujte u zimního stadionu.
Možná o něco radši máme Naučnou stezku V Souškách , která vás provede Bašteckým lesem v nedalekém Starém Kolíně. Bývá tu větší klídek než v Borkách, ani o občerstvení nebudete ochuzeni. Na jaře se vydejte za kvetoucími květy . V létě se tu můžete vykoupat. Oblast je plná zvířátek: pavouci, brouci, motýli, obojživelníci, ptáci. Na konci stezky je unikátní ptačí strom s ptačím pexesem. Po výletě můžete skočit ještě za domácími zvířaty na Statek: koně, krávy, kozy, prasata, ale i pávi, velbloudi atd. Otevřeno bývá jen v pátek a v neděli! Na kus žvance a zlatavý mok skočte do Bašteckého pivovaru.
Vodní svět Kolín: to je jednak letní plovárna a vnitřní část se dvěma bazény a skluzavkami. Dále je tu solná jeskyně, sportovní aréna, kavárna a restaurace s dětským koutkem. Ve venkovní části najdete kromě letní plovárny i minigolf a oblíbené dopravní hřiště pro šlapací autíčka. V zimě se dopravní hřiště promění v kluziště a můžete si tu zabruslit, pokud nemáte brusle, půjčí vám je oproti kauci 1000 Kč a půjčovnému cca 70 Kč.
Tip: Bruslit lze i na zimním stadionu v hodinách pro veřejnost nebo na náměstí, kde najdete v době adventu až do ledna také kluziště.
Rozhledna Vodárna a cukrárna Poctivka s domácími zákusky. Vodárna je sice trochu odlehlá centru a ostatním památkám, ale je oblíbená nejen mezi místními. Otevřeno je téměř po celý rok. A když už sem půjdete, musíte se stavit na poctivý dort a kafe kam jinam než do Poctivky 🙂
Na kole na Oseček: cílem tohoto výletu je retro hospůdka a hřiště u Labe. Je to moc pěkné místo, které se bude líbit dětem i vám. Pokud si troufáte, pokračujte do Poděbrad 🙂 Další možností je přejet přívozem na druhou stranu řeky a vrátit se po druhém břehu. Cesta z Kolína je dlouhá 10 km. Dobrým výchozím bodem je také Hradišťko.
Keltské muzeum, naučná stezka s tábořištěm a dančí farma v Dobšicích. Zcela unikátní výlet zažijete vy i vaše mláďata v Dobšicích. Na úřadě sídlí keltské muzeum, kde si můžete vyzvednout pracovní listy a projít si tak celou naučnou stezku a plnit úkoly. V téměř polovině stezky je parádně vybavené tábořiště U Bobra, kde si můžete opéct buřty, ale i něco ogrilovat nebo udělat kotlíkový guláš, jen nezapomenout na všechny ingredience. Stezka vede přes lávky, občas schůdek, ale zvládli jsme to i s kočárkem. V samotných Dobšicích je pak ještě dančí farma a dětské hřiště s keltským stavením
Rozhledna Bedřichov u Nové Vsi je nenápadná rozhledna nebo spíš vyhlídka, kterou najdete kousek za Kolínem. Upřímně nás minivýlet na tuto rozhlednu překvapil, ačkoliv rozhledna není nikterak vysoká, je z ní opravdu pěkný výhled. Můžete jít z Nové Vsi a třeba potkáte i foodtruck nebo z druhé strany od Vítězova, kde budete mít větší klid a můžete tu probádat malou přírodní rezervaci s tůňkami a skalkami u Vítězovské skály. Rozhledna je přístupná zdarma celoročně. Z Vítězova i Nové Vsi je vzdálená pouze 1,5 km.
Řepařská drážka je jako stvořená pro milovníky vláčků, o víkendech jezdí vlaky po dráze vedoucí ze Sendražic do Býchor a zpět. V Býchorech lze vystoupit a jít zpět pěšky nebo odjet později. Můžete si vzít i buřty a opéct je na tábořišti kousek od Býchor. Konají se tu také různé akce, třeba čertovské jízdy.
Další tip pro milovníky mašinek = výstavy modelů v Pečkách. Pozor, výstavy se konají jen párkrát do roka. Modely jsou super, každé kolejiště je jiné, úplně na konci je kolejiště, které zabírá celou místnost a můžete si tu trochu pohrát s účastníky provozu po zmáčknutí tlačítka (projíždějící auto, muž kácející strom…).
Údolí Šembery doporučujeme především na podzim, jednak díky zbarveným listům, jednak je to známá houbařská lokalita. Tak či tak, je to romantický kout Kolínska a pokud máte rádi přírodu, nenechte si údolí Šembery ujít v kteroukoliv roční dobu. Lze jít menší 3km okruh, který zvládnete i s dětmi, ten začíná a končí na rozcestí Na Šembeře. Klidně si vezměte buřty, které si můžete opéct u rozcestí Pod Šemberem. Jestli toužíte po delší trase, začněte výlet u Podviňáku a zakončete v Doubravčicích.
Údolí Polepky s Polepským vodopádem: to je tip na krátký výlet přímo z Kolína, uvidíte tu i vodopád. Ano, v nížině máme vodopád a dokonce 4 m vysoký. V blízkosti vodopádu můžete spatřit také Berkovu skálu. K vodopádu se nejlépe dostanete z ulice Plynárenská na okraji Kolína, poté půjdete po naučné stezce Polepy a na kraji této obce je zmiňovaný vodopád.
Štítarské údolí: naučná stezka spojující Štítary s Radovesnicemi. Stezka vede lesem a na jejím konci jsou malé tůňky, možná tu spatříte nějakého ptáka (strakapouda, . Cestou můžete odpočívat na lavičkách. Stezka je dlouhá 2,5 km.
Naučná stezka Peklo: kolem oblíbeného rybníka u Kolína vznikla nedávno hezká naučná stezka. Návštěvu stezky spojte s návštěvou rozhledny Vodárny, od které můžete procházku po stezce začít. Okolí rybníka Peklo je pěkné pro spočinutí na dece. Když si vezmete ještě něco dobrého k zakousnutí, můžete si tu udělat piknik.
Zásmucká Bažantnice: stezka parkem se staletými stromy nás nadchnula. Celý okruh není nikterak dlouhý, pouhé 2 km, ale my jsme to šli opravdu dlouho, protože jsme se kochali snad každým stromem. Raritou zdejší obory jsou mohutné duby, největší z nich je pojmenovaný Leopold. Je tu také rybník a na jeho břehu lavičky, myslím, že jsme vyzkoušeli všechny. Na naučných panelech jsme odpovídali na otázky a řešili úkoly. Moc ne nám líbil 5kmenný dub. Tak schválně, jestli ho najdete. Pár zajímavostí: Obora byla v minulosti obehnána kamennou zdí. Až do konce 2. světové války se tu chovali bílí jeleni a právě duby zajišťovaly jelenům dostatek potravy v podobě padajících žaludů. Součástí obory jsou také doupné stromy, což jsou staré stromy s mnoha dutinami, které slouží zvířatům jako hnízdiště či úkryt. Tyto stromy je zakázáno kácet.
NS Po stopách markomanů a pohřebiště na Pičhoře se vám bude hodit jako studijní materiál pro školáky z 5. třídy. Naučnou stezku hledejte v Dobřichově. Je tu také hřiště a cestou jistě potkáte nějaké to zvířátko. Stezku lze jít s kočárkem. Pičhora je známá nálezy germánských žárových pohřebišť, je to takové tajemné místo. Kousek za pohřebištěm je vyhlídka, pod kopcem pak menší zookoutek. Na Dolní návsi je pak hezké hřiště, stranou od naučné stezky.
Skvělým městem je také nedoceněná a nejen historicky zajímavá Kouřim…. Navštivte skanzen a historickou část, park pod hradbami a budete příjemně překvapeni. Hřiště v parku je vybavené vším, co vás napadne (mlhoviště, tabule s křídami, bosý chodník, silnice s autíčky, kuchyňka s nádobím, nechybí klasika jako houpačky, skluzavka, domečky. Najdete tu dokonce i wc a přebalovací pult).
Kam ještě do přírody? Pňovský luh, Štítarské údolí, Hradišťko či pískovny u Vrbové Lhoty. Nadchne vás Vetrubský i Libický luh, hlavně na jaře, když je pokrytý fialovo-bílými koberci dymnivek.
Kam na hřiště: centrální hřiště u nemocnice s kuličkovou dráhou, park Komenského, 2 hřiště na Kmochově ostrově, výše jmenovaný Oseček, unikátní dřevěné bludiště a hřiště v Cerhenicích, také prostorné hřiště v nedalekých Konárovicích.
Tip: krásné hřiště najdete v zapadlé vesnici Hluboký Důl sousedící s rybníčkem, hřiště je skvěle vybavené (skluzavky, houpačky, prolézačky, pískoviště, dřevěné kostky na hraní atd.) I v létě je tu dostatek stínu.
Kam na cyklostezku: přímo z Kolína se dá vyrazit několika směry na kole, odrážedle, bruslích atd. Nejkratší cyklostezka přímo ve městě pod Práchovnou, dále Veltrubská, Třídvorská, Labská (směr Týnec), 019 směr Nová Ves…
Kam do restaurace: Bartolomějka či Naivka je fajn pro polední menu. Bistro v Kině na rychlou sváču i mimo návštěvu kina, Kafé Tradice kdykoliv. Kavárna Poctivka, když půjdete na Vodárnu. Na náměstí Pizza Bella (pizza a kebab sebou) nebo mezi místními oblíbená Vespa a její bar. Pokud potřebujete dětský koutek, tak ten najdete snad jen v restauraci ve Vodním světě. Pokud by vám stačil stánek, tak fajn hřiště jsme jmenovali U Stapu u lesoparku Borky. V Kolíně bohužel není moc baby friendly podniků.
Když prší: doporučujeme návštěvu kteréhokoliv muzea (Stará farní škola, Dvořákovo muzeum, Veigertovský dům). Super jsou zmiňované vláčky v Pečkách, solná jeskyně ve Vodním světe, případně kavárna Ela s hernou.
Snad tu najdete nějakou inspiraci, pokud jsme na něco zapomněli, napište. A budeme rádi, když budete článek sdílet s přáteli.